Najčastejšie miesto vzniku zubného kazu u detí je v ryhách a jamkách molárov tzv. "stoličiek". Je to spôsobené tým, že ryhy sú často tenšie ako vlákno zubnej kefky a majú rôznu hĺbku a tvar. Ani pri najlepšej snahe ich nie je možné dokonale vyčistiť.
Pri pečatení sa tieto ryhy a jamky zaplnia špeciálnou hmotou. Táto uzavrie ryhu, umožní ľahké čistenie, a tým dokáže zabrániť vzniku zubného kazu na týchto plochách.
Pečatiť sa môžu už mliečne moláre, ktoré sa vymieňajú za trvalé zuby až okolo 11. roku života dieťaťa. Prvé trvalé zuby vhodné na pečatenie sa prerezávajú okolo 6. roku života. Sú to prvé trvalé moláre, nazývané aj „šestorky“. Ľudia ich často považujú za mliečne zuby. Vyrastajú za poslednými mliečnymi stoličkami, čo znamená, že pred ich prerezaním, žiadny mliečny zub nevypadne.
Vo veku okolo 12. roka sa prerezáva druhý molár a črenové zuby tzv. premoláre, ktoré je tiež hodné zapečatiť, predovšetkým u detí s rizikom vzniku zubného kazu.
Zo štúdií vyplýva, že pečatenie ryhového systému žuvacej plochy u detí a adolescentov znižuje výskyt zubného kazu o 76 % po 2–3 rokoch od zapečatenia.*
Trvácnosť aplikovaného pečatidla je rôzna a záleží aj od toho, ako sa jedinec počas dňa stravuje a ako sa celkovo stará o svoje zuby. Pri každej preventívnej prehliadke (každých 6 mesiacov) sa pečatenie kontroluje. Ak je to potrebné, zuby môžeme prepečatiť, čím sa obnoví funkcia pečatenia a predĺži jeho účinok.
* A Report of the American Dental Assotiation and American Academy of Pediatric Dentistry. Evidence-based clinical practice guideline for the use of pit-and-fissure sealants In JADA [online] 2016, vol. 147, no.8 , p .672-692 [cit.2017-03-06]. Dostupné na internete: http://jada.ada.org